Alkol Kilo Yapar mı?
Alkol tüketimi ülkemizde oran ile baktığımızda oldukça fazladır. Bunun için alkol kilo yapar mı, sağlığa zararları nelerdir gibi sorular akla gelmektedir. Alkol tüketimi alkol çeşittine göre kalori miktarları bulunmaktadır. Alkol içerisinde bulunduğu yüksek kalori nedeni ile kilo yaptığı kaçınılmaz bir gerçektir. Satın aldığınız alkolün arka kısımlarında kaç kalori içerdiği ise belli olmaktadır.

Alkol Çeşitlerine Göre Kalori Miktarları

      Alkol tüketimi ülkemizde oran ile baktığımızda oldukça fazladır. Bunun için alkol kilo yapar mı, sağlığa zararları nelerdir gibi sorular akla gelmektedir. Alkol tüketimi alkol çeşittine göre kalori miktarları bulunmaktadır. Alkol içerisinde bulunduğu yüksek kalori nedeni ile kilo yaptığı kaçınılmaz bir gerçektir. Satın aldığınız alkolün arka kısımlarında kaç kalori içerdiği ise belli olmaktadır.Hatta ki yapılan açıklamalara göre 1 gr alkol içerisinde yaklaşık 7 kalori bulunduğu yapılan araştırmalara sonucunda tespit edilmiştir. Bu durum kalorinin fazla olduğunun göstergesi olup, kilo sorunu olan kişilerin alkol içmemesi gerektiği de belirlenmiştir. 

      Ülkemizde en çok tüketilmekte olan alkolleri araştırarak bu alkol çeşitlerinin 100 gr üzerinden sizlere kalori miktarlarını bildireceğiz. Buna göre hangi alkolün kaç kalori olduğunu sizler de görecek ve buna göre de içmenizi azaltarak hatta hiç tüketmemeyi amaçlayabileceksiniz. Tabi ki bu listeye göre de alkol kilo yapar mı sorusuna net bir yanıt almış olacaksınız. 

Şarap: 82 kalori

Bira: 43 kalori

Cin: 263 kalori

Viski: 250 kalori

Likör: 243 kalori

Tekila: 110 kalori

Votka: 231 kalori

Şampanya: 75 kalori

Rakı: 251 kalori

Yukarı da sizler ile paylaştığım alkol çeşitlerinin kalori cetvelleri olup, tabi ki bu kaloriler markalara göre de ufak tefek değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak ortalama kalori miktarları yukarıdaki gibidir. Bu kaloriler 100 gr üzerinden hesaplanarak sizlere sunulmuştur. Bu da tabi ki alkol kilo yapar mı konusunda net bir yanıt vermiş olmaktadır. 

   Alkolün Sağlık Üzerinde Etkileri

Alkol sağlık açısında oldukça tehdit içermektedir. Hatta öyle ki ciğer, kalp gibi durumları tetikleyerek sizlerin sağlığını üst düzeyde tehdit etmektedir. Hayati önem taşımakta olan organlara ciddi zararları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kilo artışına sebep olurken, obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Aslında alkol kilo yapar mı sorusunun en güzel cevabı halk arasında da verilmiştir. Halk arasında çok alkol tüketen kişiler göbek olduğu söylenmektedir. Hatta bira göbeği diye bir tabir de kullanılmaktadır. Buna göre alkol hem sağlık açısından hem de kilo sorunu açısından tehlikeli bir içecektir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları