Teninize Uygun Fondöten Kullanımı
Teninize uygun fondöten kullanımında bilinmesi gereken,her cilt tipinin farklı tonları vardır, fondöten kullanırken bu farklılığı göz önünde bulundurmak gerekir. Öncelikle, cildimizin hangi tonda olduğundan çok cilt alt tonunun özelliklerini bilmemiz gerekir.

     Teninize uygun fondöten kullanımında bilinmesi gereken,her cilt tipinin farklı tonları vardır, fondöten kullanırken bu farklılığı göz önünde bulundurmak gerekir. Öncelikle, cildimizin hangi tonda olduğundan çok cilt alt tonunun özelliklerini bilmemiz gerekir. Cilt alt tonu ise genel anlamda açıklamak gerekirse; cildin soğuk, sıcak, nötr olmak üzere üç çeşit alt tonu vardır, buda karakteristik ve fizyolojik yapısı hakkında bilgi verir. Cildin hangi tonda olduğunu belirlemek için çeşitli testler uygulanır, bu testleri açıklamak gerekirse;


Cilt Sıcak alt ton özelliklerini taşıyor ise; altın rengi takılar cildinizle uyumlu bir görüntü sergiler.

Cilt Soğuk alt ton özelliklerini taşıyor ise; gümüş renkli takılar cildinizle uyumlu bir görüntü sergiler.

Eğer cilt hem gümüş hem altın takılarla uyum bir görüntü sergiliyor ise cilt alt ton tipiniz nötr denilebilir.

Giyim tercihleriniz sıklıkla mavi, mor gibi soğuk renklere gidiyorsa, kendinizi bu renklerle daha şık ve alımlı buluyorsanız bu soğuk alt ton cilt tipine sahip olduğunuzu gösterir.

Sarı, turuncu gibi renkler üzerinizde uyumlu, teninizle anlamsız bir görüntü sergilemiyorsa, sıcak alt ton sahip olduğunuz söylenebilir.

Bütün renk tonlar ile uyumlu bir görüntü sergileyebilen bir cilt yapısı var ise nötr cilt yapısının özelliklerini taşıyor.

Fondöten Seçerken Bilinmesi Gereken Ayrıntılar

Fondöten seçerken bilinmesi gereken ayrıntılar iseFondöten seçerken ten alt tonunu belirledikten sonraki aşama ürünün markası, kalitesi uygun bir fondöten kullanmak. Cilt, bazı ürünlerin içeriğinde bulunan maddelere karşı alerjik bir reaksiyon gösterebilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak, cilt sağlığından olmamak, kötü durumlara maruz kalmamak için, kullanılması düşünülen ürünüaraştırıp cildin kimyasal ve fiziksel özelliklerine uyumlu fondöten edinmek en önemli ayrıntı olacaktır. Alınması düşünülen fondöten test edilirken yapılan sık hatalardan biri de fondöteni bilek üzerinde denemektir, bilekle yüz yapısı farklı olduğundan, seçilecek fondötenin denemesi yüzde yapılır. Daha önce kullanıp memnun kaldığımız bir ürünü seçmemizde yarar vardır. Fondöten seçerken bilinmesi gereken ayrıntıları bilmeden sağlıklı bir fondöten seçimi yapılamaz.

Pürüzsüz Bir Cilt Görünümü İçin Yapılması Gerekenler

Pürüzsüz bir cilt görünümü için bilinmesi gereken en önemli bilgilerden biri fondöten kullanmadan önce yüzü temiz ve saf olmalıdır, herhangi bir kozmetik ürün vs. sürülmemiş olması cildin doğal halinde sürülmeye hazırlanması fondötenin cildi pürüzsüz göstermesi açısından çok önemlidir. Fondöten yüze uygulanırken üç türlü uygulama şeklinin olmasından bahsedebiliriz;

Fırça ile uygulama: En çok uygulanan yöntemlerden biridir, fondötenin yüze uygulanmasında başarı sonuçlar verebilen bir uygulamadır

Parmaklarla uygulama: Bu uygulama yöntemide bayanlar tarafından sık uygulanan bir uygulama olmasının yanında, fırça ile uygulamaya göre daha riskli bir uygulamadır.

Sünger ile uygulama: Bu uygulama yöntemi de diğer iki uygulamaya nispeten daha az tercih edilse de sünger ile uygulamayı tercih eden bayanların sayısı az değildir, ancak bu uygulama yapılacağı zaman süngerin temiz olmasından emin olarak gerekir aksi durumlarda istenilen sonucun alınmamasının yanında cilt sağlığında çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

 Fondöten uygulama stillerinden sonra bilinmesi gereken ikinci önemli bilgi ise kullanılacak fondöten miktarı, aşırı fondöten kullanıp cildin pürüzsüz olması hedefleniyor ise de sonuç uyumsuz bir görüntü ile karşılaşmak olabilir. Aşırı yoğun bir fondöten yapısı, yüzde uyumsuz bir şekilde görünüp, maske görüntüsü verir, bu durumla karşıya kalmamak için fondöteni cilde yavaş yavaş ihtiyacı kadar yedirmek yeterli olacaktır. Pürüzsüz bir cilt görünümü için fondöteni kullanırken göz ve ağız kısımlarında fondöteni az kullanmak görüntüyü doğallaştıran bir detaydır, bunun yanında dekolte bir elbise tercihiniz ise göğüs bölgelerinize de aynı fondöteni kullanmak çok doğru bir seçim olacaktır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları